Jak zrobić dekoracyjną tacę z szablonem BORDER?

Co będzie Ci potrzebne?
  • deska – w naszym przypadku kuchenna drewniana deska
  • pędzel gąbkowy / kawałek gąbki, np zmywaka kuchennego / wałek gąbkowy
  • farby o wybranych kolorach (my użyliśmy lakierobejcy w kolorze Palisander Angielski aby zabezpieczyć drewno, lakierobejcy Jasna Mięta do efektu postarzenia oraz farby kredowej w odcieniu Duck Egg Blue, którą odmalowaliśmy szablon )
  • klej do repozycjonowania lub taśma malarska do przytwierdzenia szablonu
  • szablon malarski BORDER – my użyliśmy wzoru Paisley
  • uchwyty meblowe
  • klej dwuskładnikowy lub wkrętarka i wkręty do drewna, aby zamocować uchwyty (jeżeli taca pełnić będzie tylko funkcję dekoracyjną lub jeśli nie masz wkrętarki wybierz klej 😉 )

 

Paisley

 

 

 

Zobacz szablon paisley

 

 

 

 

 

 

Jak przygotować deskę do malowania?

Najpierw zabezpiecz drewno lakierobejcą w wybranym kolorze lub innym preparatem, który stworzy na powierzchni  warstwę ochronną.

 

Jak postarzać drewno?

Metod postarzania drewna jest całkiem sporo. My, farbą w miętowym odcieniu, staraliśmy się dodać nieco patyny. Wystarczy nałożyć farbę nieregularnie, w losowych miejscach i różnej ilości, a następnie rozetrzeć szmatką, aby zatrzeć wyraźne kontury plam. Dla wzmocnienia efektu wykonaj ten krok kilkukrotnie zanim przejdziesz do następnego etapu.

 

Jak przymocować szablon?

Szablon z łatwością przymocujesz do malowanej powierzchni taśmą malarską lub klejem tymczasowym.

 

Jak malować szablon?

Przygotuj farbę w wybranym kolorze. Jeśli ma lejącą konsystencję nałóż jej porcję do pojemnika i odłóż, aby samoistnie zgęstniała. Po odparowaniu części płynu, gdy osiągnie gęstość budyniu, przystąp do malowania. Jeśli używasz farby naturalnie gęstej (np kredowej) maluj od razu 🙂 A jeżeli wybierzesz rzadszą, bardziej wodnistą farbę, po prostu zachowaj większą ostrożność podczas malowania.

Przygotuj narzędzie, którym będziesz malować (np pędzel gąbkowy), nałóż na nie równomiernie porcję farby. Dla pewności pierwsze odbicie wykonaj na kawałku ręcznika kuchennego lub tekturki – unikniesz powstania niepożądanego kleksa na malowanej powierzchni. Stopniowo wypełniaj otwory szablonu farbą. Staraj się nie dociskać pędzla zbyt mocno do szablonu, aby nie wtłoczyć farby pod krawędź. Kilka delikatnych ruchów da lepszy efekt niż jeden zdecydowany 🙂

 

Jak zdjąć szablon?

Delikatnie podważ krawędź szablonu i chwyć obiema rękoma. Powoli i stabilnie odsuwaj szablon od powierzchni. Staraj się nie opuszczać go ponownie, aby nie rozmazać namalowanego wzoru.

 

Jak przymocować uchwyty meblowe?

Dwoma sposobami 🙂 Jeśli taca będzie pełnić tylko dekoracyjną funkcję i nie masz dostępu do wkrętarki, wystarczy przykleić uchwyty do deski klejem dwuskładnikowym 🙂

Jeśli wolisz mieć pewność, że uchwyty zawsze zostaną na swoim miejscu i będziesz korzystać z tacy nie tylko jako z dekoracji, wkręć uchwyty do deski od  jej spodu. Tak zamocowane będą stabilne i deska wytrzyma spore obciążenie.

 

Po zamontowaniu uchwytów ustaw na niej ulubione drobiazgi i taca jest gotowa! 😉

 

Jeśli zrobisz swoją dekoracyjną tacę koniecznie podziel się z nami efektami pracy! 🙂

Napisz na sklep@stencils.pl i pochwal się zdjęciami 🙂

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.