Choć może się to wydawać skomplikowane i długotrwałe, to odbijanie szablonów malarskich jest prawdziwą frajdą. Wbrew pozorom praca z szablonami jest szybka i daje natychmiastowy efekt. Wzory zostały zaprojektowane tak, by przeciwległe ich krawędzie pasowały do siebie. Dzięki temu są jednocześnie punktami kontrolnymi i z łatwością można pokryć całą ścianę wzorem.

My zdecydowaliśmy się na pomalowanie filarów dzielących pomieszczenie na dwie części. Chcieliśmy je wyeksponować i lekko podkreślić podział na kuchnię i salon.

przed

Zacznij od przygotowania stanowiska pracy. Zabezpiecz podłogę i rozłóż wygodnie wszystko, czego potrzebujesz – farbę, wałek wraz z kuwetą, papierowa taśmę malarską oraz szablon malarski.

54

Przyklejenie szablonu na ścianę

Przygotuj cztery kawałki papierowej taśmy malarskiej. Nie martw się – Szablony Stencils są na tyle lekkie, że wystarczy do utrzymania ich na miejscu. Rozpakowany szablon chwyć w obie dłonie i przyłóż do ściany. Manewruj nim dopóki, dopóty nie uznasz jego położenia za stosowne. Możesz wspomóc się poziomicą, jednak my, wiedząc, że powierzchnia na której będziemy pracować, nie jest jednolita i jej wymiary różnią na niektórych wysokościach, nie przykładaliśmy do tego tak wielkiej uwagi. Wzór szablonu zawsze pozostaje w takich samych odległościach, a perfekcyjne wymierzenie jego orientacji miało drugorzędne znacznie.

5

Kiedy uznasz pozycję szablonu za właściwą należy go przytwierdzić do ściany taśmą malarską. Wciąż trzymając go jedną ręką w dobrej pozycji, drugą przyklej górę arkusza do ściany. Wystarczą Ci do tego jedynie dwa fragmenty taśmy.

7

Po przyklejeniu pierwszego fragmentu nadal asekuruj szablon malarski. Pomoże to utrzymać zamierzoną przez Ciebie pozycję na ścianie. Teraz powtórz poprzedni krok i przytwierdź arkusz drugim kawałkiem papierowej taśmy.

8

Nie zapomnij o przyklejeniu dolnej części arkusza do ściany. Podczas malowania musi być stabilnie przytwierdzony do powierzchni.

Jaką farbą malować szablonem malarskim?

Zdecydowaliśmy się na akrylową farbę o metalicznym wykończeniu w odcieniu subtelnej szarości, która mieni się srebrem, gdy pada na nią światło.

kol

Czym malować szablony malarskie na ścianie?

Idealnym narzędziem do wypełniania dużego szablonu farbą jest wałek z powłoką flock. Sprawdza się znakomicie podczas używania jednego koloru.

Elastyczną gąbkę powleczono warstwą syntetycznego, krótkiego i bardzo gęstego włosia. Wałek nie pochłania większości farby, ale utrzymuje ją przy jego powierzchni. To znacząco zwiększa wydajność. Do kuwety wlej niewielką ilość farby, w razie potrzeby dolewaj jej co jakiś czas. Pokryj nią całą powierzchnię wałka i lekko odsącz na kratce. Ilość farby powinna być minimalna, by zneutralizować przeciekanie pod wzór. Oszczędność i delikatność pociągnięć to podstawa przy wykonywaniu szablonów.

13

Wypełnij farbą cały wzór. Im gęstsza tym odpowiedniejsza do pracy z szablonami. W naszym przypadku wystarczyła jedna cienka warstwa, by kolor był jednolity.

16

Nie musisz czekać aż farba wyschnie. To zaleta cienkiej warstwy i delikatności wałka flock.

17

Delikatnie odklejaj taśmy od ściany, ale pozostaw je przytwierdzone do arkusza – przydadzą się do szybkiego przeklejenia go niżej. Podważ jeden róg szablonu i delikatnie odsuń od ściany.

18

Staraj się stabilnie trzymać szablon, by zapobiec rozmazaniu farby na ścianie.

19

Potraktuj zewnętrzne dekory szablonu jako punkty odniesienia i przyłóż go do ściany tak, by wycięcia obejmowały odbitą uprzednio część wzoru.

00

Zwróć uwagę by taśma malarska przyklejona była do czystej ściany. Mokra farba nie służy właściwościom spajającym kleju i taśma prawdopodobnie zrujnuje gotowy wzór.

Powtarzaj poprzedni krok, aż zapełnisz powierzchnię wzorem. Baw się przy tym świetnie i już niedługo zachwycisz się efektem.

Pamiętaj – drobne niedoskonałości nie stanowią problemu. Odbijanie szablonu to nie masowa produkcja. Efekt „hand-made” nadaje wiarygodności pracy ludzkich rąk.

15

Farba o metalicznym wykończeniu nadaje szlachetności końcowemu efektowi. W zależności od kąta padania na nią światła, przechodzi przez wiele odcieni srebra, dając wrażenie trójwymiarowości wzoru.

Wzór malowany na ścianie przed i po

ba

W PROJEKCIE DIY WYKORZYSTANO:

1. Szablon dekoracyjny Stencils Wall Art – Trellis 79 zł

2. Wałek flock z plastikową kuwetą

3. Farbę Colour Magus, Acrylic Colour Metallic – 961 Silver Light

4. Papierową taśmę klejącą

3 thoughts on “Jak malować szablon malarski na ścianie – dekoracyjne filary

  1. Pingback: Stencils - szablony dekoracyjne !

  2. Agnieszka Dąbek says:

    Super szablon, ściana wygląda pięknie. Nie wygląda to na nic trudnego:) Więc spróbuję wykorzystać taki szablo i stworzyć takie cudo:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.